Neodkladajte prechod na https. Ponúknite svojím zákazníkom bezpečnosť

0
228
views
ako https ovplyvni seo bratislava

Premýšľate, aké výhody by získal váš web prechodom z protokolu http na zabezpečený protokol https? Hoci najsilnejším benefitom je samozrejme zabezpečenie ochrany dát, podľa vyjadrenia Googlu má protokol https tiež drobný vplyv na zlepšenie pozície vo vyhľadávaní a ponúkne vám viac informácií o návštevníkoch. S presunom na https sa skrátka neoplatí čakať.

Zabezpečenie webu

Či už sa jedná o vyplnenie online objednávky, kontaktného formulára či prihlasovacích hesiel, Vaši zákazníci očakávajú, že ich osobné údaje sú plne chránené. Protokol http však plnú ochranu nezaručuje – odoslané informácie nie sú šifrované a najmä prihlásenie cez verejné siete so sebou nesie riziko odpočúvania obsahu.

Naopak, u https je prenos dát zabezpečený SSL certifikátom, ktorý zaručuje dôveryhodnosť servera. Certifikáty majú obmedzenú platnosť a je nutné ich predlžovať, čo je z bezpečnostného hľadiska tiež výhodné. Zabezpečený web spoznáte nielen podľa https://, ale tiež podľa ikonky zámku v stavovej lište. Od januára 2017 budú všetky nezabezpečené weby s protokolom http navyše označené červeným písmenom x a nápisom “Not secure”. A to zrejme dosť zákazníkov vydesí.

Zlepšenie pozície a ďalšie výhody

Malým, ale do budúcnosti dôležitým benefitom je aj uprednostňovanie webov s protokolom https pred http. Váš web teda na Googli získa o niečo lepšiu pozíciu vo vyhľadávaní, čo určite má zmysel – 32% všetkých webov na prvej strane beží na HTTPS. Pred dvoma rokmi to bolo len 8%.

Ak prevádzkujete e-shop, bez zabezpečeného protokolu https nemôžete využívať služby Google nákupy z dôvodu nezabezpečeného košíka. Protokol https tiež na rozdiel od http zaručuje štandardný prenos informácií, ktoré Vám vo vašom podnikaní môžu veľmi pomôcť.

Pozor na chyby pri prechode na https

Nasadenie certifikátu SSL a prechod na protokol https nie je jednoduchý proces a je potrebné sa naň pripraviť a dobre ho naplánovať, aj s ohľadom na vlastné podnikanie. Certifikát si môžete nainštalovať sami, ak ste vlastníkom vašich stránok – návody sú u väčšiny certifikátov dostupné v slovenčine. Ak nie, je potrebné zariadiť jeho nasadenie u vášho poskytovateľa, kedy okrem ceny certifikátu zaplatíte za samostatnú inštaláciu. V prípade, že máte strach z výraznej straty pozícií a iných hrozieb pri nesprávnom nasadení, je lepšie spojiť sa s odborníkom a problémom tak predísť.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here