Tvorba webových stránok – ako na to?

PROCES TVORBY WEBU:

Najprv je potrebné povedať si, čo znamenajú základné pojmy pri tvorení webu:
Doména – www adresa webu, napr. www.marketier.sk

Webhosting – úložisko, na ktorom je uložený web, naše internetové stránky a tiež odkiaľ sa spúšťajú. Funguje to tak, že používateľ zadá do svojho internetového prehliadača doménu a tá smeruje na určité úložisko (webhosting), odkiaľ požadovaný web načíta a zobrazí užívateľovi.

Redakčný systém – naprogramovaný systém, ktorý nám zjednodušuje tvorbu webu, už nemusíme nič programovať, len si tento systém nainštalujeme na webhosting, prihlásime sa doň pod svojim heslom a môžeme vkladať obsah svojho webu. Napr. najvyužívanejším redakčným systémom je WordPress.

Šablóna – do redakčného systému je potrebné doinštalovať šablónu, ktorá zaisťuje grafický vzhľad webu a zobrazovanie obsahu na webe.

DOMÉNA A WEBHOSTING

Pre registráciu domény a zriadenie webhostingu odporúčam využiť najvyužívanejšieho slovenského poskytovateľa týchto služieb – Websupport.sk.
Najprv je potrebné overiť, či je doména, ktorú si chcete zaregistrovať, voľná. To môžete urobiť na stránkach websupportu taktiež.

Ak je doména voľná, tak si ju môžete zaregistrovať TU >>
(odporúčam po objednávke hneď doménu zaplatiť, pretože až potom je vaša, do tej doby než ju zaplatíte vám ju ktokoľvek môže prebrať).

K doméne je možné mať vlastné e-mailové adresy, ktoré si zadarmo môžete založiť tu.
Akonáhle máte svoju doménu zaregistrovanú, tak je vám k nej rovno ponúknutý webhosting. Alebo si ho zriadite TU >>
(po zriadení webhostingu a jeho zaplatení vám e-mailom prídu údaje, tie si uložte).

INŠTALÁCIA REDAKČNÉHO SYSTÉMU

Ak máme svoju doménu aj webhosting, potrebujeme naň nainštalovať redakčný systém. Sám používam najvyužívanejší redakčný systém WordPress.

Na to využijeme automatický inštalátor od Websupportu, ktorý nájdete v Zákazníckej administrácii, keď kliknete na na svoju doménu – CMS – redakčné systémy:

Následne v ľavom menu kliknete na CMS a tu zvolíte WordPress. Potom už stačí kliknúť na Vytvoriť inštaláciu a následne vyplniť údaje k webu. Inštalácia prebehne behom chvíľky a môžete sa prihlásiť do WordPressu, teda svojho webu.

TVORBA WEBU

Nakoniec je potrebné doinštalovať do WordPressu šablónu, aby váš web dostal podobu akú chceme.
Môžeme využiť veľké množstvo šablón, ktoré sú zadarmo a nájdete ich  v administrácii WordPressu dáte Vzhľad – Šablóny – Inštalovať a dostanete ponuku z množstva šablón. Tieto šablóny zadarmo sa však horšie upravujú a vložiť obsah, tam kde chcete na stránke nemusia byť vždy jednoduché.

Preto osobne odporúčam doinštalovať rozšírenie Elementor, ktoré je síce platené, ale táto investícia sa mnoho násobne oplatí. Ušetríte desiatky hodín času, ktoré by ste strávili nad šablónou zadarmo.

Elementor je editor, vďaka ktorému váš WordPress získa nové možnosti a mnoho nových rozšírení a funkcií, vďaka nemu je tvorba aj úpravy webu oveľa jednoduchšia.

Potrebujete skonzultovať tvorbu nového firemného webu? Napíšte mi: marketier@marketier.sk