Ako si poradiť s falošnými negatívnymi recenziami na Google?

Falošné recenzie sú rastúcim problémom pre tých z nás, pre ktoré sú recenzie dôležité. Môže to byť reštaurácia, penzión alebo iný podnik, kde si užívatelia radi prečítajú recenziu od ostatných. V on-line svete je ľahké vytvoriť nový účet a ponechať buď pozitívnu alebo negatívnu recenziu pre akúkoľvek firmu.

 

Na Google je však jeden problém, nejdú len tak jednoducho odstrániť. Google chce byť objektívny, podobne ako napríklad Booking, tak i na Google nejdú zmazať recenzie a je jedno, či je to recenzia ktorá bola pridaná omylom alebo sa jedná o konkurenčný boj.

Čo s tým?

Áno, existuje možnosť, že budete spoločnosť Google kontaktovať na Twitteri, Facebooku alebo na fóre, pretože existujú pravidlá a ak sú recenzie v rozpore s týmito pravidlami, tak je možnosť, že budú zmazané. V drvivej väčšine však dochádza k mazaniu recenzií, ktoré hrubo porušujú pravidlá. Môže to byť napríklad vulgárny obsah pod.

Google jednoducho nemôže spoznať, či sa jednalo o reálneho nespokojného zákazníka alebo o šikovnú konkurenciu alebo naštvaného bývalého zamestnanca. Nie je nič horšie, ak budujete svoje dobré meno roky a potom sa nájde nejaká osoba, ktorá “vie” uškodiť a zasiahnuť do slabého/citlivého miesta. Na recenziu môžete odpovedať akokoľvek dobre, ale zlá recenzia zostane.

Ako sa proti negatívnym Google recenziám brániť?

1. Nahláste porušenie pravidiel Google

Stačí konkrétnu recenziu označiť za “nevhodnú” a potom postupovať vo formulári s odôvodnením a následne odoslať. Ak Google vyhodnotí nahlásenie za oprávnené, tak máte vyhraté a nemusíte nič riešiť.

2. Nechajte sa podporiť

Má Vaše firma dobré meno? Potom sa nie je čoho báť a vyzvite svojich “fanúšikov” na Facebooku alebo mailom, aby Vám zanechali recenziu a podporili vás v boji proti falošným recenziám a vysvetlite im danú situáciu. Ak máte dobré meno, tak Vás klienti, známi a priateľia zaiste podporia.

3. Zaistite si podporu

Nehovorí sa to síce ľahko. Ale existujú “komunity”, ktoré sa tým živia. Môžete si nechať zaistiť pozitívne recenzie, ktoré Vám budú vkladať v priebehu celého pol roka. Je to síce trochu extrém, ale niektoré situácie si žiadajú extrémne riešenia a nevyhnete sa pomysleniu na zakladanie vlastných účtov na google, aby ste si mohli písať vlastné pozitívne recenzie.

4. Zmazať zápis na Google

Stále máte možnosť si zrušiť svoj firemný zápis na Google. Síce je tu riziko, že môže nejaký troll vytvoriť falošný zápis a napáchať ešte viac škody, ale je to len ďalší extrémny prípad. Osobne mám dobré skúsenosti s bodom č. 2 a 3.

Máte problém s negatívnymi recenziami na Gooogle? Napíšte mi a môžeme sa spoločne pozrieť na možnosti ako ich odstrániť.

Komentáre