Scroll Top

Čo je to webhosting

Pokiaľ ste začiatočník alebo si nie ste úplne istí tým, čo presne služba webhosting znamená, máme pre Vás vysvetlenie webhostingu na jednoduchom príklade.

Malý sprievodca webhostingom

Webhosting je služba, kde si prenajímate „vlastné miesto na Internete“, na prevádzku vlastných www stránok, e-mailov a pod. Poskytovateľ vám webhostingovou službou prenajíma časť svojho zázemia a umožňuje vám tak na internete pôsobiť. V nasledujúcich odsekoch si povieme prečo a ako webhosting funguje.

Ako sa www stránky dostávajú na Internet

Ak ste sa rozhodli, že chcete vlastné www stránky alebo mať emaily na vašej doméne, určite si kladiete otázku ako sa dostať na internet. Na to, aby www stránky boli na Internete dostupné, budete potrebovať miesto odkiaľ budú fungovať.

Internet je obrovská sieť počítačov (serverov), pripojených do jednej siete. Každé www stránky, ktoré prezeráte sú nahrané niektorým zo serverov. Aby ste aj Vy mohli mať vlastné stránky, musíte získať priestor na jednom z týchto serverov a Vaše stránky tam nahrať – webhosting ponúka práve túto službu.

Čo je vlastne webhosting

Začnime hneď s príkladom: predstavte si, že ste podnikateľ a chcete si zriadiť kanceláriu. Kancelária je pre Vás miestom, odkiaľ budete fungovať a kde sa budete stretávať so zákazníkmi. Možností zriadiť si kanceláriu je veľa, môžete napr. začať pri sebe doma, ale rovnako ako nebude pôsobiť dobre podnikanie z domu na Vašich zákazníkov, nesvedčilo by to ani Vášmu webu, pretože by mal nedostatočné zázemie. Zvolíte preto prenájom kancelárie v administratívnej budove.

Prenájom kancelárií je bežná služba – prenajímateľ v rámci svojej budovy prenajíma jednotlivé kancelárie rôznym firmám a zaisťuje im fungovanie budovy a spoločných priestorov (výťahov, elektriny, upratovania a pod.). Firmy sú rady, že nemusia stavať vlastnú drahú budovu ani sa nemusia starať o jej fungovanie a platia za to prenajímateľovi.

Podľa nášho príkladu je služba webhosting niečo ako „prenajímateľ virtuálnej administratívnej budovy“, ktorá funguje na internete a kde si môžete objednať svoju „virtuálnu kanceláriu“. Poskytovateľ webhostingu Vám prenajme časť služieb svojho servera(ov).

Poskytovateľ webhostingu tiež akoby rozdeľuje služby svojich serverov na malé časti a nechá ich využívať svojim klientom – tomu sa hovorí zdieľanie serverov. Prevádzkovať server je pre poskytovateľov to isté čo v príklade postaviť budovu a zaistiť jej fungovanie prenajímateľom. Užívatelia webhostingu sú preto radi, že si svoj web umiestnia na webhosting a zaplatia zaň, namiesto toho, aby sa sami starali o jeho nákladnú prevádzku.

Služby webhostingu

Rovnako ako na prenájom kancelárií patrí rad služieb ako, elektrina, voda, upratovanie, ostraha, výťahy, jedáleň, recepcia a pod, aj webhosting je súborom niekoľkých služieb. Pri webhostingu sú to služby ako veľkosť diskového priestoru, zaistenie prevádzky webu, povolený objem prenesených dát, prevádzka e-mailov, zálohovanie dát, nástroje pre správu a ďalšie.

Aby Váš web fungoval potrebuje nevyhnutne niektoré z týchto služieb. Pri webhostingu taktiež získate služby, ktoré Vám uľahčia správu webu alebo zvýšia úžitok z webu. Služby webhostingu môžeme rozdeliť do skupiny na prevádzku webu, prevádzku e-mailov, správu domény (čo je doména si povieme ďalej) a ostatné služby. Webhosting má tieto súbory služieb vyskúšané a nastavené tak, aby ste sa na ne mohli spoľahnúť bez toho, aby ste museli rozumieť ich fungovaniu.

Jednoznačne najlepší webhosting na slovenskom trhu ponúka Websupport. Mám od nich takmer 100 domén a cez 40 webov. Pokiaľ chcete doménu a hosting nájdete ich ponuku práve na TOMTO ODKAZE.

Webhosting a doména

Povedzme, že sme už úspešne našli vhodnú budovu aj kanceláriu, ale teraz si položme otázku ako nás naši zákazníci nájdu? Pri budove je to celkom jednoduché a pevne dané, pretože je v nejakom meste, nejakej ulici a má svoje číslo vo vnútri budovy. Vaša kancelária má jednoznačnú adresu, ktorú stačí povedať svojim zákazníkom a tí si Vás podľa nej nájdu.

U našich „virtuálnych kancelárií“ – webhostingu existuje našťastie aj adresa, tou je zjednodušene internetová doména. S doménami ste sa už určite stretli: marketier.sk, zoznam.sk, idnes.cz a ďalšie. Domény vo svete Internetu fungujú rovnako ako poštové adresy v našom svete. Každá doména sa skladá z niekoľkých častí tak ako adresa našej kancelárie. Domény sú pritom unikátne a zaručujú, že ostatní ľudia váš web vždy nájdu. Pri webe je navyše výhoda tá, že si jeho adresu (doménu) môžete vybrať sami a nie je viazaná na konkrétny webhosting. O doménach si môžete prečítať viac neskôr v samostatnej stránke Domény/Ako vybrať doménu.

Ako začať s vlastným webom

Teraz už by ste mali mať predstavu, čo je webhosting a ako zhruba funguje. Ako ale začať s vlastným webom?

Znovu využijeme náš príklad – aby ste mohli začať v kancelárii podnikať, musíte sa do nej najskôr nasťahovať. Nanosiť nábytok, rozmiestniť zamestnancov, pripraviť katalógy, urobiť miesto, kam posadíte zákazníkov, zapojiť elektroniku, vytlačiť vizitky a letáky atď. S webom tomu nie je inak: akonáhle si kúpite webhosting, je to to isté ako keď v ruke držíte nájomnú zmluvu. Čaká Vás teraz krásna a tvorivá cesta vyrobenia svojho webu a nahranie (publikovanie) na webhosting.

Web si môžete vyrobiť sami alebo ho zadať niektorému z webdesignérskych štúdií. Sami si web môžete vytvoriť použitím niektorého z voľne dostupných alebo platených editorov, využitím hotových riešení viď. napr. open-source na Slovenskom hostingu alebo, ak ste skúsenejší, potom priamo naprogramovaním webu. Ak ste úplný začiatočník a nechcete tráviť čas výrobou webu, je vhodné ich zadať agentúre, ktoré sa o neho postará, podľa kvality a skúseností webdesignérov Vás web bude stáť od pár stoviek Eur až po tisíce Eur pri veľkých projektoch.

Webhosting vs. hosting

Na internete sa stretnete s termínmi hosting a webhosting. Niekedy sú spájané, niekedy zamieňané a niekedy sú používané za totožné. Ako to s týmito termínmi teda je:

Druhy hostingov

Termín hosting všeobecne je používaný pre službu prenájmu určitého zázemia poskytovateľa klientovi a poskytnutie s tým súvisiacich služieb. Webhosting je teda jedným z druhov hostingov.

Webhosting je podľa nášho príkladu jedna „virtuálna kancelária“ s jasne danými parametrami a spoločnými zdieľanými prostriedkami s ostatnými „virtuálnymi kanceláriami“. Zdieľanie je pre túto službu typické (tak ako v budove zdieľate na poschodí toalety, kuchynku, výťahy, schodiská a pod.).

Virtuálne servery podľa nášho príkladu by zodpovedalo prenájmu napr. celého poschodia kancelárií s tým, že Vám poskytovateľ umožní usporiadať si poschodie ako chcete. Fyzicky si môžete virtuálne servery predstaviť ako samostatné operačné systémy na jednom serveri, ktoré fungujú vedľa seba. Výhodou virtuálneho servera je zníženie miery zdieľania prostriedkov serverov – podľa nášho príkladu máte celé poschodie pre seba, nikto cudzí Vám nechodí po chodbách, nezdieľate s ostatnými kuchynku ani toalety atď.

Dedikované servery sú podľa nášho príkladu prenájmom celej budovy. Dedikovaný server je najvýkonnejšie riešenie, po ktorom môžete siahnuť, pokiaľ už máte veľmi náročné www stránky alebo potrebujete vyššie stupne výkonu aj zabezpečenia.

Serverhosting/serverhousing je služba, ktorú poskytovateľ umožní klientovi umiestniť do jeho housingového centra vlastný server. Podľa nášho príkladu by serverhousing bola služba, kedy majiteľ pozemku prenajme jeho časť spolu s inžinierskymi sieťami svojmu klientovi, aby si na pozemku postavil budovu.

DNS hosting býva súčasťou webhostingu a jedná sa o hosťovaní menných serverov domény. Tzn. služba, podľa ktorej sa riadi umiestnenie Vašej domény na rôznych serveroch. Podľa nášho príkladu je to vedenie zoznamu všetkých kancelárií a adries, kde sa tieto kancelárie nachádzajú.

Freehosting je vlastne obdobná služba ako webhosting, kde ale namiesto platby za službu musíte strpieť väčšinou vloženie reklamy do Vašich www stránok alebo e-mailov. Všeobecne býva kvalita služieb aj záruky a technická podpora freehostingov nižšia ako pri platených službách webhostingov. Spravidla tiež na freehostingu nemôžete mať vlastnú doménu.