Ako sa dostať na Dark Web?

  • Možno ste už počuli o tzv. Dark Webe
  • Ide o temnú časť internetu, kde môžete nájsť prakticky všetko bez cenzúry
  • Pokiaľ sa tam chcete dostať, tak by ste mali vedieť, čo tam vlastne môžete nájsť

Keď sa povie Dark Web, mohol by si človek pomyslieť, že je to niečo nelegálne či nebezpečné. Avšak Dark Web je úplne legálna sieť, akurát nie je občas, ale skôr pomerne často nelegálne to, čo sa na tejto sieti odohráva.

Čo je Dark Web?

Dark Web sa nachádza mimo voľne dostupného internetu, ktorý môže pre mnohých prekvapivo tvoriť len pomyselnú špičku ľadovca. Väčšiu časť internetu odhadom 90% totiž tvorí jednak Deep Web, ktorý je schovaný vyhľadávačom a používateľom napríklad za platenými bránami, tzv. paywallom, tak práve ako Dark Web.

Čo by ste teda mali vedieť, tak že Dark Web na jednu stranu ponúka vysokú úroveň anonymity a bezpečnosti, lenže na druhú stranu sa tu práve kvôli tomu odohráva niečo, čo by malo byť bežnému človeku radšej skryté a nemalo by byť jednoducho dostupné, pokiaľ vychádzame z dnešných zákonov a ľudských právach.

Dark Web je prostredie na internete, kde si môže každý robiť čo chce a podľa toho to tiež potom vyzerá – sú tu kriminálnici, pedofilovia, apod… Nie je to teda tak úplne nevinné a príjemné miesto, skôr naopak. Vďaka šifrovaniu a mazaniu stôp na temnej sieti sa tu tiež obchoduje s ukradnutými užívateľskými dátami, prihlasovacími údajmi, či číslami bankových kariet.

Ako sa dostať na Dark Web?

Pokiaľ by vás to náhodou lákalo dostať sa na Dark Web a vyskúšať si, čo všetko tam vlastne je, tak to nie je ani nijako zložité. Do počítača si akurát musíte nainštalovať špeciálny program, napríklad webový prehliadač TOR (skratka The Onion Router), a potom už sa vydať do hlbín internetu.

Návšteva darknetu

Hneď pri prvej návšteve darknetu zistíme, že jeho prezeranie je oveľa ťažšie, než sme zvyknutí, pretože nie je indexovaný žiadnym vyhľadávačom a adresy tamojších stránok sú horšie zapamätateľné.

Na darknete jednoducho nestačí zadať adresu ako „google.com“. Keď na ňom chcete navštíviť požadovanú stránku, musíte zadať oveľa dlhší a komplikovanejší reťazec znakov. Ak napríklad chcete navštíviť službu „Hidden Wiki“, je potrebné ručne zadať adresu „kpvz7ki2v5agwt35.onion“. Je to v podstate rovnaké ako v dobách začiatkov internetu, keď webové stránky ešte neboli indexované.

Na darknete nájdete niekoľko vyhľadávačov rôznej kvality, avšak v porovnaní s vyhľadávačmi ako Google alebo Bing sú ich výsledky biedne. Služba „Hidden Wiki“ je užitočná v tom, že vytvára katalóg niektorých tamojších dostupných služieb.

Je to legálne alebo nie?

Hoci na darknete môžete nájsť veľa nelegálnych vecí – napríklad zbrane, porno, pirátsky softvér či drogy – nie všetko na ňom porušuje zákony. Pôvodným účelom darknetu bolo poskytovať anonymný prístup k informáciám a obchádzať cenzúru. Preto na ňom nájdete aj legálny obsah, ako je umenie, fotografie či videá, ktoré sú v niektorých krajinách zakázané alebo cenzurované. Darknet taktiež slúži disidentom, whistleblowerom či investigatívnym novinárom ako nástroj pre bezpečnú komunikáciu.

Nesmiete však zabudnúť, že sa jedná o oblasť, ktorá sa neriadi žiadnymi predpismi. Nemáte žiadnu záruku, že to, čo si tu zakúpite alebo stiahnete, bude bezpečné, alebo že to skutočne dostanete. Darknet sa rôznymi podvodmi iba hemží. Tiež si odtiaľto môžete veľmi ľahko stiahnuť obsah či kúpiť tovar, ktorý je vo vašej krajine zakázaný a nezákonný. Rovnako ako na bežnom internete môžete aj na darknete naraziť na malware. Našťastie sa však pred ním môžete ochrániť antivírusom.

Darknet je možné v bežnom živote prirovnať k nebezpečným štvrtiam, kde sa často zdržiavajú rôzni zločinci. Hoci aj v nebezpečných štvrtiach žijú dobrí ľudia, hrozí vám tu vyššie riziko, že sa dostanete do pazúrov niečoho nekalého alebo nebezpečného. Pokiaľ sa teda do darknetu plánujete ponoriť, buďte opatrní.