Scroll Top

Ako sa dostať na Dark Web?

  • Možno ste už počuli o tzv. Dark Webe
  • Ide o temnú časť internetu, kde môžete nájsť prakticky všetko bez cenzúry
  • Pokiaľ sa tam chcete dostať, tak by ste mali vedieť, čo tam vlastne môžete nájsť

Keď sa povie Dark Web, mohol by si človek pomyslieť, že je to niečo nelegálne či nebezpečné. Avšak Dark Web je úplne legálna sieť, akurát nie je občas, ale skôr pomerne často nelegálne to, čo sa na tejto sieti odohráva.

Ako sa dostať na Dark Web bezpečne?

Pre prístup na Dark Web stačí jediné, nainštalovať si verejne dostupný internetový prehliadač Tor a potom otvoriť stránku s koncovkou .onion. Problém ale je, že tieto stránky nie sú indexované, takže ich nemožno vyhľadať, že by ste zadali napríklad predaj drog a našlo vám to 20 e-shopov. Musíte poznať presnú adresu. Na začiatok máme pár tipov.

Dark Web stránky:
  • HiddenWiki – jedná sa o stránku s mnohými odkazmi na Dark Webu
  • DuckDuckGo – vyhľadávač na Dark Webe
  • ProPublica – platforma pre novinárov
  • SecureDrop – bezpečné útočisko pre informátorov

Znovu ale upozorňujeme, že vstup na Dark Web je na vlastné nebezpečenstvo a najmä ako neskúsení laici by ste mali byť opatrní, aby ste sa nezamotali do niečoho nelegálneho. Úplne bez problémov je potom platforma ProPublica, ktorá len publikuje novinky, ktoré by normálne mali byť cenzurované.

Čo je Dark Web?

Dark Web sa nachádza mimo voľne dostupného internetu, ktorý môže pre mnohých prekvapivo tvoriť len pomyselnú špičku ľadovca. Väčšiu časť internetu odhadom 90% totiž tvorí jednak Deep Web, ktorý je schovaný vyhľadávačom a používateľom napríklad za platenými bránami, tzv. paywallom, tak práve ako Dark Web.

Čo by ste teda mali vedieť, tak že Dark Web na jednu stranu ponúka vysokú úroveň anonymity a bezpečnosti, lenže na druhú stranu sa tu práve kvôli tomu odohráva niečo, čo by malo byť bežnému človeku radšej skryté a nemalo by byť jednoducho dostupné, pokiaľ vychádzame z dnešných zákonov a ľudských právach.

Dark Web je prostredie na internete, kde si môže každý robiť čo chce a podľa toho to tiež potom vyzerá – sú tu kriminálnici, pedofilovia, apod… Nie je to teda tak úplne nevinné a príjemné miesto, skôr naopak. Vďaka šifrovaniu a mazaniu stôp na temnej sieti sa tu tiež obchoduje s ukradnutými užívateľskými dátami, prihlasovacími údajmi, či číslami bankových kariet.

V praxi a veľmi zjednodušene by sa dalo povedať, že kompletný internet so všetkým sa nazýva World Wide Web a existujú tri úrovne – verejná alebo otvorená, deep a dark. Každá z týchto častí internetu má, samozrejme, svoje výhody a nevýhody a tie si postupne predstavíme.

Deep web

Niektorí ľudia si zamieňajú hlboký web a temný web, čo nie je to isté. V praxi sa hlbokým webom označuje tá časť internetu alebo informácie a údaje, ktoré si môžete voľne prezerať pomocou tradičných www, ale ktoré jednoducho nie sú indexované bežnými vyhľadávačmi, ako je napríklad Google. To znamená, že sa nezobrazujú vo vyhľadávaní a správajú sa, akoby boli neviditeľné. Ak teda chcete navštíviť lokalitu Deep Web, musíte poznať jej presnú adresu.

Deep web zaberá viac, ako si myslíte

Deep Web však nemusia byť len lekárske časopisy, môžu to byť aj bežné stránky, ktoré ich vlastník z nejakého dôvodu nechce indexovať. V tejto kategórii by sme našli aj webové fóra, ktoré vyžadujú určitú formu registrácie. Hlboký web zahŕňa aj bežné e-mailové účty, firemné intranety, vládne webové stránky alebo dokonca akademický obsah. Tieto stránky síce majú vlastný vyhľadávač v rámci webu, ale externý vyhľadávač, ako napríklad Google, tieto stránky neodhalí. Odhaduje sa, že hlboký web by mal tvoriť približne 95 % celého internetu.

Čo nájdem na dark webe?

Hneď pri prvej návšteve darknetu zistíme, že jeho prezeranie je oveľa ťažšie, než sme zvyknutí, pretože nie je indexovaný žiadnym vyhľadávačom a adresy tamojších stránok sú horšie zapamätateľné.

Na darknete jednoducho nestačí zadať adresu ako „google.com“. Keď na ňom chcete navštíviť požadovanú stránku, musíte zadať oveľa dlhší a komplikovanejší reťazec znakov. Ak napríklad chcete navštíviť službu „Hidden Wiki“, je potrebné ručne zadať adresu „kpvz7ki2v5agwt35.onion“. Je to v podstate rovnaké ako v dobách začiatkov internetu, keď webové stránky (tvorba web stránky) ešte neboli indexované.

Na darknete nájdete niekoľko vyhľadávačov rôznej kvality, avšak v porovnaní s vyhľadávačmi ako Google alebo Bing sú ich výsledky biedne. Služba „Hidden Wiki“ je užitočná v tom, že vytvára katalóg niektorých tamojších dostupných služieb.

Je to legálne alebo nie?

Hoci na darknete môžete nájsť veľa nelegálnych vecí – napríklad zbrane, porno, pirátsky softvér či drogy – nie všetko na ňom porušuje zákony. Pôvodným účelom darknetu bolo poskytovať anonymný prístup k informáciám a obchádzať cenzúru. Preto na ňom nájdete aj legálny obsah, ako je umenie, fotografie či videá, ktoré sú v niektorých krajinách zakázané alebo cenzurované. Darknet taktiež slúži disidentom, whistleblowerom či investigatívnym novinárom ako nástroj pre bezpečnú komunikáciu.

Nesmiete však zabudnúť, že sa jedná o oblasť, ktorá sa neriadi žiadnymi predpismi. Nemáte žiadnu záruku, že to, čo si tu zakúpite alebo stiahnete, bude bezpečné, alebo že to skutočne dostanete. Darknet sa rôznymi podvodmi iba hemží. Tiež si odtiaľto môžete veľmi ľahko stiahnuť obsah či kúpiť tovar, ktorý je vo vašej krajine zakázaný a nezákonný. Rovnako ako na bežnom internete môžete aj na darknete naraziť na malware. Našťastie sa však pred ním môžete ochrániť antivírusom.

Darknet je možné v bežnom živote prirovnať k nebezpečným štvrtiam, kde sa často zdržiavajú rôzni zločinci. Hoci aj v nebezpečných štvrtiach žijú dobrí ľudia, hrozí vám tu vyššie riziko, že sa dostanete do pazúrov niečoho nekalého alebo nebezpečného. Pokiaľ sa teda do darknetu plánujete ponoriť, buďte opatrní. Zavináč. PPC reklama.