Scroll Top

Bezplatný Gmail na vlastnej doméne končí. Nastáva éra platených služieb

Tento rok to bude desať rokov, čo skončila bezplatná služba Google Apps. Firma umožnila vytvoriť si plnohodnotný googlovský účet na vlastnej internetovej doméne. Kto túto službu využíval z minulosti, mohol si ju ponechať. Len nešla novo zaregistrovať. Za pár mesiacov ale Google zruší aj pôvodnú bezplatnú ponuku.

E-mailom postupne kontaktuje tých, ktorí využívajú tzv. G Suite legacy free edition. V správe píše, že službu končí 1. mája 2022. Užívatelia budú môcť jednoducho prejsť na platenú verziu Google Workspace, ktorú si môžu vyskúšať na dva mesiace zadarmo.

Workspace cieli predovšetkým na firmy, nie na bežných užívateľov, ktorí by chceli „Gmail s vlastnou doménou“. V ponuke sú tri základné tarify. Business Starter za 4,68 eur mesačne ponúka 30GB úložisko pre Disk a poštu. Tarif Business Standard za 9,36 eur má 2TB úložisko a možnosť potlačiť hluk a nahrávať hovory Meet. Business Plus za 15,60 eur  má 5 TB cloudového priestoru.

Sumy sa potom násobia počtom používateľom. G Suite legacy free edition pritom dovoľoval vytvoriť až 10 používateľských účtov zadarmo.

Google poskytuje bezplatné tarify Workspace aj naďalej, ale len pre školy a neziskové organizácie. Kto používal skoršie bezplatné Google Apps a chce mať poštový server s vlastnou doménou zadarmo, môže skúsiť Email Profi od Zoznamu. Ak poznáte aj inú podobnú službu, neváhajte sa podeliť v diskusii. (Alternatívou samozrejme môže byť aj vlastný server na domácom počítači či NASe.)

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Nevadí, napíšte mi a rád vám čokoľvek súvisiaceho s Google Workspace vysvetlím. Kontakt: marketier@marketier.sk